Zakopane

Zakopane położone jest na wysokości ok. 838 m.

Rozciąga się u podnóży Tatr w kotlinie między należącą już do Beskidów – Gubałówką a masywem Giewontu .

Zakopane należy do powiatu Tatrzańskiego. Miasto jest najsłynniejszą miejscowością wczasowo-wypoczynkową Polski, stolicą sportów zimowych i punktem wyjścia wycieczek w Tatry.

Zakopane powstało na początku XVII w. W XIX w. odkryte przez Tytusa Chałubińskiego dla polskiej turystyki, ściągać zaczęło turystów i taterników. Tutaj też powstało Towarzystwo Tatrzańskie, pierwszy polski klub wysokogórski i klub narciarski. W 1933 r. Zakopane uzyskało prawa miejskie. Noclegi w górach to często wybierane miejsca noclegowe przez turystów.


Morskie Oko
znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku, ok. 25 km od Zakopanego. W jeziorze żyją pstrągi. Powierzchnia jeziora to 35 ha, a w najgłębszym miejscu ma niemal 51 m. Morskie Oko należy do miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów. Można podziwiać z stąd przepiękną panoramę Tatr Wysokich

Giewont najpopularniejszy szczyt ma wysokość 1895 m n.p.m. Pierwszego udokumentowanego wejścia dokonali Franciszek Herbicha wraz z Aleksandrem Zawadzkim w 1830 roku. W historii Giewontu przełomowy okazał się rok 1901. Z okazji nadejścia nowego stulecia na szczycie ustawiono żelazny krzyż 17-metrowej wysokości.

Krupówki to najsłynniejsza ulica w Polsce. Stoją tu wspaniałe wille, drewniane chałupy. Ulica jest wspaniałym miejscem dla osób lubiących wszystko to, co góralskie…

Dolina Kościeliska to dziewięcio kilometrowy szlak, dostępny dla każdego. Podczas spaceru doliną zobaczymy ciekawe skałki, jaskinie, bujną roślinność, górski potok, a przede wszystkim piękne krajobrazy. . Legenda głosi, że w dolinie są ukryte skarby.

Dolina Chochołowska długość to ok. 10 km. Leży na zachodnim krańcu pasma, wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Można tu spotkać pasące się owce oraz stare szałasy. W Dolinie Chochołowskiej została nakręcona słynna scena kuligu w ekranizacji Potopu. Wczesną wiosną możemy podziwiać tu masowo kwitnące krokusy. Dolina Chochołowska była ulubionym miejscem papieża Jana Pawła II

Nosal to popularny szczyt w Tatrach, o wysokości 1206 m n.p.m. Znajduje się w odległości ok. 4 km od Zakopanego. Jest znakomitym punktem widokowym na Halę Gąsienicową i Dolinę Bystrej. Zakopane apartamenty to idealna forma wypoczynku dla wszystkich turystów.

Siklawa Wodospad na potoku Roztoka w Tatrach Wysokich. Jest to największy wodospad w Polsce, spada z progu Ściany Stawiarskiej rozdzielającej doliny Pięciu Stawów i Roztoki.