Sromowce Niżne – most graniczny pieszo-rowerowy

Sromowce Niżne noclegi to urocza wieś pienińska usytuowana w dolinie Dunajca u stóp Trzech Koron. Stanowi świetny punkt wypadowy dla wycieczek w centralną część Pienin i słynie z wyjątkowych walorów klimatycznych i krajobrazowych.

Tą niewielką miejscowość, zaledwie 1000 mieszkańców, w czasie sezonu turystycznego odwiedza 10-krotnie większa liczba letników i turystów. Ściągają ich tutaj piękne widoki, mnogość atrakcji oraz modne i tanie gospodarstwa agroturystyczne. Sromowce Niżne pokoje gościnne

Przez wieki Sromowce były niedostępną wioską, ukrytą w sercu gór, jednak pod koniec XIX w. nastąpił prężny rozwój tej miejscowości, dzięki ożywieniu ruchu turystycznego w Pieninach.

agroturystyka Sromowce Niżne wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn, położona w Pieninach w dolinie Dunajca. Około 1000 mieszkańców, miejscowość turystyczna z rozwiniętą bazą noclegową.

Od 12 sierpnia 2006 r. Dunajec można przekroczyć po moście pieszo-rowerowym łączącym tanie noclegi Sromowce Niżne ze słowackim Czerwonym Klasztorem. Do tego czasu istniało przejście graniczne wbród rzeki. Kładka ta pozwala na organizację wycieczek okrężnych ze Szczawnicy Drogą Pienińską wzdłuż przełomu Dunajca do Czerwonego Klasztoru przez most do Sromowiec i z powrotem przez Pieniny do Szczawnicy.

We wsi zachowało się kilka starych góralskich zagród, a mieszkańcy, zwłaszcza flisacy, często chodzą w tradycyjnych strojach.

Sromowce Niżne noclegi domki położone są na wysokości Słowackiej miejscowości Červený Kláštor, z którą to miejscowością dzięki niedawno wybudowanej kładce pieszo-rowerowej łączy je turystyczne przejście graniczne.

Kładka ta pozwala na organizację wycieczek okrężnych ze Szczawnicy Drogą Pienińską wzdłuż przełomu Dunajca do Czerwonego Klasztoru przez most do Sromowiec i z powrotem przez Pieniny do Szczawnicy.

W okresie letnim w Sromowcach Niżnych często urządzane są zabawy i festyny o charakterze ludowym.

W Sromowcach Niżnych znajdują się 4 sklepy spożywcze, 2 wielobranżowe, 4 restauracje, 1 kiosk.

Sromowce Niżne są jednym z głównych węzłów turystycznych w Pieninach. Wieś leży dokładnie u stóp Trzech Koron, u wrót pienińskiego przełomu Dunajca. Można do niej dojechać samochodem, ale dalszą drogę trzeba już odbyć pieszo lub na rowerze. Dzięki kładce rowerowo-pieszej przerzuconej nad Dunajcem można odwiedzić słowacką Lechnicę i leżący 1,5 km w górę rzeki Czerwony Klasztor z pokamedulskim zespołem klasztornym. Warto jednak pamiętać, że również w Sromowcach Niżnych znajduje się cenny zabytek sakralny. Jest nim niewielki drewniany kościół św. Katarzyny z 1513 r. z dobudowanymi w XVII w. wieżą, zakrystią i kruchtą. Trasa Sromowce Niżne (schronisko PTTK „Trzy Korony”)–Wąwóz Sobczański–Przełęcz Szopka–Trzy Korony (platforma widokowa na Okrąglicy)–Polana Kosarzyska–Sromowce Niżne (szlaki żółty/niebieski/zielony) to 3 godziny 30 minut–4 godziny marszu.