Maniowy na udany urlop

Maniowy noclegi jest to największa w gminie Czorsztyn wieś zamieszkana przez przeszło 2000 mieszkańców. Przeniesiona w całości z dna zbiornika na południowe zbocza Gorców. Od roku 1993 stanowi siedzibę Urzędu Gminy. Po powstaniu Jeziora Czorsztyńskiego stare Maniowy pokoje gościnne znalazły się zupełnie pod wodą. Historia tej wsi sięgała roku 1326. Dzisiaj Nowe Maniowy niczym nie przypominają miejscowości sprzed lat. Nowoczesna architektura z wielką bryłą kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja wznosi się nad taflą jeziora. Sąsiedztwo lasów i jeziora stwarza doskonałe możliwości wypoczynku dla zbieraczy jagód, grzybów oraz miłośników aktywnego wypoczynku. Od kiedy wybudowano narciarskie centrum rozrywki Czorsztyn-Ski gmina Czorsztyn stała się bardzo atrakcyjnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Zmotoryzowanym polecamy również zwiedzanie zamków w Niedzicy i Czorsztynie. Maniowy agroturystyka

Jej powstanie wiąże się z budową sztucznego zbiornika – Jeziora Czorsztyńskiego, którego wody całkowicie zalały Stare Maniowy pensjonaty istniejące od 1326 roku. Dzisiejsze Maniowy, choć w całości przeniesione z dna zbiornika czorsztyńskiego na południowe zbocza Gorców, w niczym nie przypominają miejscowości sprzed lat. W zabudowie wsi dominuje nowoczesna architektura, z widoczną okazałą bryłą kościoła p.w. św. Mikołaja. Ciekawym zabytkiem jest przeniesiona na nowy cmentarz drewniana cmentarna kaplica św. Sebastiana z 1772 roku.

Zabytki w Maniowach

Położenie wsi w bezpośrednim sąsiedztwie lasów i jeziora daje rozmaite możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu. Maniowy Domki
Drewniana cmentarna kaplica św. Sebastiana z 1772 roku.

Główną atrakcją nie tylko Maniów ale całej okolicy jest Jezioro Czorsztyńskie. Jeżeli mowa o jeziorze to nie można pominąć Osady Turystycznej Czorsztyn – czyli zespołu budynków przeniesionych z dna jeziora i zaadaptowanych na cele hotelowo-gastronomiczne. Jeżeli masz, drogi internauto większą ilość kasy to gorąco polecam. W okolicy jeziora działa też mnóstwo przystani oferujących odzie, żaglówki, rowery wodne. Jest nawet możliwość popływania statkiem wycieczkowym podobnym do tego z „Rejsu” Piwowskiego. Statek nazywa się Biaa Dama i ma przystań pod zamkiem w Niedzicy.

W zimie działają w okolicy dwa wyciągi narciarskie: „Czorsztyn Ski”, który jak nazwa wskazuje, znajduje się w Kluszkowcach oraz Polana Sosny w Niedzicy. W pierwszym przypadku 4 trasy usytuowano na północnych stokach góry Wdżar, będącej wygasłym wulkanem. Drugi wyciąg działa na północnym stoku Polany Sosny i ma pięć tras. Jazda jest przednia (co prawda zawszę kończę z buźką w śniegu ale i tak jest fajnie).