Dursztyn

Dursztyn miejscowość położona jest w zachodniej części Pienin Spiskich, u podnóża Żaru. Malownicza wioska położona w województwie małopolskim.
Pierwsze wzmianki o Dursztynie pochodzą z XVI wieku. Nazwa miejscowości pochodzi od niemieckiego słowa durstein (twarda skała) i oznacza trudne przejście lub przejazd przez skały.

Noclegi Dursztyn to miejscowość spokojna, cicha , w sam raz do obcowania z naturą. Do atrakcji można zaliczyć tu Dursztyńskie Skałki. To grupka skał wapiennych o niecodziennych kształtach w rejonie Dursztyńskiego Potoku. Do najciekawszych skałek trzeba zaliczyć : Czerwona Skala, Mikołajczykowa , Gęśle .
Dursztyn zachował piękną polską gwarę spiską podobną do podhalańskiej. Nadal kultywowane są tutaj specyficzne zwyczaje, stroje ludowe, czynnie działa zespół ludowy.
Śmiało można polecić trasę Dursztyn -Żar -Cisówka -Niedzica prowadzi przez grzbiet Pienin Spiskich. Na trasie można spotkać ciekawe miejsca a jednym z nich są Jurgowskie Stajnie ( osiedle pasterskie ). Skalna Baszta na wysokości ok 860 m . Jest to wypreparowana z podłoża skała, zrośnięta z nim podstawą . Ze skały są piękne widoki na Frydman, Dębno oraz Gorce.
Oczywiście trzeba wspomnie również o zamku w Niedzicy. Jest to średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza.
Gorce noclegi z dziećmi zaprasza w góry, która zachwyca walorami przyrody , i każdy kto tu przyjedzie choć raz będzie chciał na pewno powrócić tu.