Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska jest wsią zlokalizowaną blisko Zakopanego (. Znajdujące się z pobliżu pasma górskie to Polskie oraz Słowackie Tatry. Najwyższych punktem na terenie Białki Tatrzańskiej jest Kaniówka. Wieś znajduje się również nad rzeką Białą – prawym dopływem Dunajca, która jest dużą wartością środowiska naturalnego wsi. Białka jest jedną z najczystszych rzek na obszarze całego Podhala. Na szczególną uwagę zasługuje również flora Białki Tatrzańskiej, jest w 20% terenem zalesionym. Są to lasy mieszane, w których sporą przewagę stanowią takie gatunki drzew jak świerk. Takie uwarunkowania i lokalizacja Białki Tatrzańskiej czynią ją niezwykle atrakcyjną pod względem turystycznym. Towarzystwo Wierchów, które otaczają Białkę Tatrzańską z pewnością wpływa na turystyczne walory wsi. Wierchy to przede wszystkim Wierch Koszarków, Wierch Jankulakowski, Kustwański, Wysoki a także Kotelnica. Charakter specyfiki klimatycznej Białki Tatrzańskiej jest nieco inny od innych miejscowości Podhalańskich – znacznie łagodniejszy. Lata w Białce Tatrzańskiej jest bardzo ciepłe, natomiast zimy chłodnę, obfitujące w śnieg. Szczególnie zimy na Białkę Tatrzańską mogą liczyć wszyscy miłośnicy białego szaleństwa na stoku. Stopień rozwoju turystyki jest tu naprawdę wysoki.

               Białka Tatrzańska noclegi jest odwiedzana przez całe masy turystów. Na terenie całego Podhala to właśnie Białka Tatrzańską uchodzi za najbogatszą wieś. Białka Tatrzańska sprzyja, tak samo zresztą jak pozostałe górskie miejscowości, aktywności na świeżym powietrzu. Białka Tatrzańska oferuje wiele miejsc noclegowych w pensjonaty, willach, hotelach, apartamentach, domki, pokojach gościnnych, ośrodkach wypoczynkowych czy kwatery prywatne.

Na terenie wsi znajdują się linowe koleje oraz wyciągi narciarskie, mnóstwo tras górskich, co daje wspaniałą alternatywę do uprawiania pieszej turystyki. Obowiązkowe dla każdego miłośnika pieszej turystyki, jest Giewont. Wejście na szczyt jest równoznaczne z pokonaniem sześciokilometrowego podejścia, przejście którego to prawdziwa lekcja podhalańskiej flory i fauny. Innymi, również  niezwykle często obieranymi celami są Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch, Morskie Oko, Dolina Białego, Dolina Kościeliska czy też Dolina Chochołowska. Białka Tatrańska oferuje ośrodki narciarskie z dobrze wyposażonymi stokami i wyciągami, to prawdziwy raj dla narciarzy.

  Będąc na terenie Białki Tatrzańskiej, warto spróbować smaków podhalańskiej kuchni.